alert-erroralert-infoalert-successalert-warningbroken-imagecheckmarkcontact-emailcontact-phonecustomizationforbiddenlockedpersonalisation-flagpersonalizationrating-activerating-inactivesize-guidetooltipusp-checkmarkusp-delivery-cashusp-delivery-delayusp-delivery-eveningusp-delivery-same-dayusp-delivery-storeusp-deliveryusp-exchangeusp-free-returnsusp-gift-cardusp-klarnausp-salearrow-backarrow-downarrow-left-longarrow-leftarrow-right-longarrow-rightarrow-upbag-activebag-inactivecalendar-activecalendar-inactivechatcheckbox-checkmarkcheckmark-fullclipboardclosecross-smalldownloaddropdowneditexternal-linkfilterfullscreenhamburgerhd-filledhd-outlinehide-activehide-inactivelocate-targetlockminusnotification-activenotification-inactivepause-outlinepin-smallpinplay-filledplay-outlineplusprofilereloadsd-filledsd-outlinesearchsharesound-off-filledsound-off-outlinesound-on-filledsound-on-outlinesubtitles-cc-filledsubtitles-cc-outlinesubtitles-filledsubtitles-outlinewishlist-activewishlist-inactivezoom-outzoomfacebookgoogleinstagram-filledinstagrammessengerpinterestruntastictiktok-defaulttiktoktwittervkwhatsappyahooyoutube
adidas / apríl 2021

SEDEM JEDNODUCHÝCH KROKOV NA BOJ SO ZNEČISTENÍM

Až 70 % zemského povrchu je pokrytého oceánmi. A tie sú znečistené plastmi. Kým tento trend nezmeníme, do roku 2050 bude v moriach viac plastového odpadu než rýb. Plasty v oceánoch nie sú len estetickým problémom, no v nepredstaviteľnej miere škodia aj prírode a životnému prostrediu. Preto musíme okamžite konať. Dobrou správou je, že ešte máme šancu to zvrátiť. Takto treba začať.

running-ss21-rfto-launch-appstorypreview-7steps-image1-d


TRI HLAVNÉ ZDROJE PLASTOVÉHO ZNEČISTENIA OCEÁNOV

Oceány sú najväčšími a najpestrejšími ekosystémami na Zemi. Žijú v nich desiatky tisícov živočíšnych druhov a vďačíme im za polovicu kyslíka, ktorý dýchame. Na druhej strane sú však, žiaľ, aj tými najohrozenejšími, pretože ich znečisťuje plastový odpad, ktorý nepredstavuje riziko iba pre podmorský život, ale aj život na súši. Vedci odhadujú, že každý rok v oceánoch skončí viac ako osem miliónov ton plastu. Je to šokujúce množstvo, ktoré si len ťažko predstaviť. Čo všetko ho tvorí?

PRIEMYSELNÉ PLASTY: Priemysel sa na probléme s plastmi podieľa vo veľmi veľkej miere. Od začiatku jeho rozmachu bolo na celom svete vyprodukovaných viac ako 8 miliárd ton takéhoto odpadu. Preto sa adidas neustále snaží hľadať spôsoby, ako zredukovať svoju plastovú stopu.

MIKROPLASTY: Ide o jedno z najhorších znečistení, a pritom ho ani nevidno. Plast sa rozpadá na drobné, mikroskopické kúsky, ktoré končia v oceánoch, škodia životu v nich a nakoniec končia na našich tanieroch. Odhaduje sa, že v moriach je momentálne 1,4 biliardy mikrovláken, čo sa uvoľnili pri praní oblečenia.

SPOTREBITEĽSKÉ PLASTY: Tu prichádzaš na scénu ty. Spotrebiteľské plasty sú tie, ktoré používame každý deň: fľaše, tašky, slamky, obaly na jedlo a mnoho ďalšieho. Plastovú tašku využiješ v priemere na dvanásť minút, no keď ju zahodíš, potrvá aj tisíc rokov, kým sa rozloží. Na celom svete sa každoročne vyrobí približne jeden bilión jednorazových igelitiek, pričom sa z nich zrecykluje menej ako 1 %. Milióny tak skončia v oceánoch.PREČO MUSÍME CHRÁNIŤ OCEÁNY?

Plastový odpad priamo ohrozuje všetky druhy, pre ktoré sú oceány domovom.
V dôsledku toho, že ľudia znečisťujú oceány, však netrpí len život v nich. Nie je tajomstvom, že plasty náchylné na rozklad, napríklad polystyrén, počas toho, ako sa v oceánoch rozpadajú na menšie kusy, uvoľňujú škodlivé toxíny. V dôsledku toho je v morských živočíchoch, ktoré nám končia na tanieri, zvýšená koncentrácia ortuti a iných nebezpečných látok. Nie je jasné, nakoľko je ohrozená bezpečnosť potravín, no vie sa, že ortuť môže spôsobiť závažné zdravotné problémy – od poškodenia orgánov až po vývinové poruchy.

Nový výskum objavil aj súvislosť medzi plastmi v oceánoch a klimatickou zmenou. Počas toho, ako plast v oceánoch pláva stovky rokov, kým sa rozloží, uvoľňuje silné skleníkové plyny. Tieto plyny, medzi nimi napríklad metán a etylén, sa považujú za jednu z hlavných príčin poškodzovania zemskej atmosféry.
Našťastie však existujú opatrenia, pomocou ktorých môžeme oceány začať ozdravovať. Aj keď sa môže zdať, že tieto drobné zmeny životného štýlu nič nezmôžu, keď každý z nás prispeje svojou trochou, spoločne môžeme zmeniť ozaj veľa.

running-ss21-rfto-launch-appstorypreview-7steps-image2-d

1. KROK: NOS SI VLASTNÚ TAŠKU

Jedna jediná plastová taška vo vode dokáže vážne uškodiť hneď niekoľkým morským živočíchom. Tieto takmer nepoužité tašky totiž oceánskym tvorom pripomínajú potravu, a keď ich zhltnú, môžu sa udusiť. Ešte znepokojivejšie je, že igelitka sa rozkladá tak dlho, že keď sa telo živočícha rozloží, taška, ktorú mal v sebe, sa vráti do vody, kde ju môže zjesť niečo ďalšie. Preto keď sa nabudúce vyberieš na nákupy, prines si znovupoužiteľnú tašku.

2. KROK: BOJKOTUJ BALÓNY

Nechceme kaziť zábavu, no balóny sú pre život v oceánoch nesmierne nebezpečné. Pretože keď nám nejaký vykĺzne z ruky a odletí preč, môže skončiť práve vo vode. Vyskúšaj namiesto nich piñatu. Dá sa zrecyklovať a je s ňou aj tak oveľa väčšia zábava.

3. KROK: SKÚS TO BEZ OBALOV

Jednorazových obalov je v potravinárskom priemysle požehnane. Bezobalové produkty sa našťastie stávajú čoraz dostupnejšími a nebalené sa dá kúpiť už aj pečivo, aj mydlo. Prejdi sa na miestnu tržnicu alebo do zero waste obchodu, ktorý sa zameriava špeciálne na to, aby ponúkal udržateľné alternatívy. Ak nakupuješ v bežnom supermarkete, skús aspoň uprednostniť produkty v recyklovateľnom obale.

4. KROK: NAKUPUJ ZODPOVEDNE

Aj keď zákazníci po celom svete začínajú pri nakupovaní brať viac ohľad na životné prostredie, mnoho spoločností stále používa nové plasty, čiže také, ktoré ešte nikdy neboli použité ani spracované. V adidas sme sa spojili s environmentálnou organizáciou Parley for the Oceans a vytvorili rad obuvi a oblečenia, ktorý obsahuje recyklovaný a upcyklovaný odpad z pobrežných oblastí.

running-fw21-rfto-launch-strava-hero-infeed-img-2x1

5. KROK: ZAMYSLI SA NAD TÝM, ČO JEŠ

Keďže plastové mikroguľôčky sú také malé, veľmi ľahko ich môžu zhltnúť morské tvory. Ešte síce nie je vedecky potvrdené, nakoľko to ohrozuje ľudí, no ak si milovníkom morských plodov, možno si každý rok nevedomky pochutnávaš aj na tisíckach plastových mikročiastočiek, čo teda rozhodne nie je lákavá predstava. Skús si preto dvakrát premyslieť, keď nabudúce siahneš po produkte, ktorý ich obsahuje.

6. KROK: BYOWBT (BRING YOUR OWN WATER BOTTLE, TOO – NOS SI AJ VLASTNÚ FĽAŠU)

Až 91 % plastov na celom svete sa nezrecykluje. Ak k tomu pridáme fakt, že pri aktuálnej ročnej spotrebe počet fliaš dosiahne do roku 2021 dva a pol bilióna, určite sa zhodneme, že ide o plastový produkt, ktorý treba z každodenného života úplne vypustiť. Vyskúšaj namiesto toho napríklad hliníkovú fľašu alebo znovupoužiteľné plastové dózy.

7. KROK: BEŽ ZA OCEÁNY

Chceš sa dostať do formy a zároveň ochrániť oceány pred plastmi? Zúčastni sa od 28. mája do 8. júna 2021 na Behu za oceány. Ide o celosvetové hnutie, ktoré sa prostredníctvom pohybu snaží pomôcť s plastovým znečistením oceánov. Dodnes sa doň zapojili takmer 3 milióny ľudí. Odbehnuté kilometre si zaznamenávali do appky adidas Running a pritom zbierali peniaze na riešenie tohto problému a zvyšovali povedomie o ňom. Aj tento rok sme sa spojili s organizáciou Parley, aby sme prostredníctvom behu pomohli bojovať proti plastovému odpadu a chrániť oceány.

adidas / apríl 2021