alert-erroralert-infoalert-successalert-warningbroken-imagecheckmarkcontact-emailcontact-phonecustomizationforbiddenlockedpersonalisation-flagpersonalizationrating-activerating-inactivesize-guidetooltipusp-checkmarkIcons/Communication/USP/Cash-deliveryIcons/Communication/USP/Delivery-eveningIcons/Communication/USP/Delivery-same-dayIcons/Communication/USP/Delivery-storeusp-deliveryIcons/Communication/USP/Exchangeusp-free-returnsIcons/Communication/USP/Gift-cardIcons/Communication/USP/KlarnaIcons/Communication/USP/Salearrow-backarrow-downarrow-left-longarrow-leftarrow-right-longarrow-rightarrow-upbag-activebag-inactivecalendar-activecalendar-inactivechatcheckbox-checkmarkcheckmark-fullclipboardclosecross-smalldownloaddropdowneditexpandhamburgerhide-activehide-inactivelocate-targetlockminusnotification-activenotification-inactivepause-shadowpausepin-smallpinplay-shadowplayplusprofilereloadsearchsharewishlist-activewishlist-inactivezoom-outzoomfacebookgoogleinstagram-filledinstagrammessenger-blackmessenger-colorpinterestruntastictwittervkwhatsappyahooyoutube
adidas
adidas / jún 2019

SEDEM KROKOV NA BOJ SO ZNEČISTENÍM

Oceány pokrývajú 70 % zemského povrchu. A viac ako 40 % z nich je znečistených plastmi. Plasty v oceánoch nie sú len estetickým problémom, no v nepredstaviteľnej miere škodia aj prírode a životnému prostrediu. Preto musíme okamžite konať. Dobrou správou je, že ešte máme šancu to zvrátiť. Takto treba začať.

running-fw19-rfto-launch-appstorypreview-7steps-image1-d

TRI HLAVNÉ ZDROJE PLASTOVÉHO ZNEČISTENIA OCEÁNOV

Oceány sú najväčšími a najpestrejšími ekosystémami na Zemi. Žijú v nich desiatky tisícov živočíšnych druhov a vďačíme im za polovicu kyslíka, ktorý dýchame. Na druhej strane sú však, žiaľ, aj tými najohrozenejšími, pretože ich znečisťuje plastový odpad, ktorý neškodí iba podmorskému životu, ale aj životu na súši. Vedci odhadujú, že každý rok v oceánoch skončí viac ako osem miliónov ton plastu. Je to šokujúce množstvo, ktoré si len ťažko predstaviť. Čo všetko ho tvorí?

PRIEMYSELNÉ PLASTY: Priemysel sa na probléme s plastmi podieľa vo veľmi veľkej miere. Plastové obaly a látky po celom svete ročne zodpovedajú za viac ako 100 miliónov ton odpadu. Preto sa adidas neustále snaží hľadať spôsoby, ako zlepšiť svoju plastovú stopu.

MIKROPLASTY: Okrem toho, že plastové znečistenie oceánov škodí ekosystémom, je naň aj hrozný pohľad. No to najhoršie nie vždy vidno. A to je presne prípad aj plastových mikroguľôčok obsiahnutých v kozmetike a iných produktoch. Stačí jedna sprcha s pílingovým prípravkom a do oceánu sa vyplaví 100 000 plastových čiastočiek.

SPOTREBITEĽSKÉ PLASTY: Tu prichádzaš na scénu ty. Spotrebiteľské plasty sú tie, ktoré používame každý deň: fľaše, tašky, slamky, obaly na jedlo a mnoho ďalšieho. Plastovú tašku využiješ v priemere na dvanásť minút, no keď ju zahodíš, trvá tisíc rokov, kým sa rozloží. Na celom svete sa každoročne vyrobí približne jeden bilión jednorazových igelitiek, pričom sa z nich zrecykluje menej ako 1 %. Milióny tak skončia v oceánoch.


PREČO MUSÍME CHRÁNIŤ OCEÁNY?

Plastové znečistenie priamo ohrozuje druhy, pre ktoré sú oceány domovom. Každý rok uhynú tisícky morských živočíchov, ktoré si plastový odpad pomýlia s potravou a udusia sa ním alebo sa doň zamotajú.

V dôsledku toho, že ľudia znečisťujú oceány, však netrpí len život v nich. Nie je tajomstvom, že plasty náchylné na rozklad, napríklad polystyrén, počas toho, ako sa v oceánoch rozpadajú na menšie kusy, uvoľňujú škodlivé toxíny. V dôsledku toho je v morských živočíchoch, ktoré nám končia na tanieri, zvýšená koncentrácia nebezpečných látok, napríklad ortuti. Nie je jasné, nakoľko je ohrozená bezpečnosť potravín, no vie sa, že ortuť môže spôsobiť závažné zdravotné problémy – od poškodenia orgánov až po vývinové poruchy.

Nový výskum tiež objavil súvislosť medzi plastmi v oceánoch a klimatickou zmenou. Počas toho, ako plast v oceánoch pláva stovky rokov, kým sa rozloží, uvoľňuje silné skleníkové plyny. Tieto plyny, medzi nimi napríklad metán a etylén, sa považujú za jednu z hlavných príčin poškodzovania zemskej atmosféry.

Našťastie však existujú opatrenia, pomocou ktorých môžeme oceány začať ozdravovať. Aj keď sa môže zdať, že tieto drobné zmeny životného štýlu nič nezmôžu, keď každý z nás prispeje svojou trochou, spoločne môžeme zmeniť ozaj veľa.

adidas / jún 2019