alert-erroralert-infoalert-successalert-warningbroken-imagecheckmarkcontact-emailcontact-phonecustomizationforbiddenlockedpersonalisation-flagpersonalizationrating-activerating-inactivesize-guidetooltipusp-checkmarkusp-delivery-cashusp-delivery-delayusp-delivery-eveningusp-delivery-same-dayusp-delivery-storeusp-deliveryusp-exchangeusp-free-returnsusp-gift-cardusp-klarnausp-salearrow-backarrow-downarrow-left-longarrow-leftarrow-right-longarrow-rightarrow-upbag-activebag-inactivecalendar-activecalendar-inactivechatcheckbox-checkmarkcheckmark-fullclipboardclosecross-smalldownloaddropdowneditexternal-linkfilterfullscreenhamburgerhd-filledhd-outlinehide-activehide-inactivelocate-targetlockminusnotification-activenotification-inactivepause-outlinepin-smallpinplay-filledplay-outlineplusprofilereloadsd-filledsd-outlinesearchsharesound-off-filledsound-off-outlinesound-on-filledsound-on-outlinesubtitles-cc-filledsubtitles-cc-outlinesubtitles-filledsubtitles-outlinewishlist-activewishlist-inactivezoom-outzoomfacebookgoogleinstagram-filledinstagrammessengerpinterestruntastictiktok-defaulttiktoktwittervkwhatsappyahooyoutube
adidas / január 2022

KREATIVITA VS PLAST

Prečítaj si, ako adidas a organizácia Parley spoločnými silami pomáhajú chrániť oceány pred plastmi.

Plast je krokom vedľa pri produktovom dizajne a schováva sa za masku úžasného materiálu. Je lacný, pevný a dá sa vytvarovať podľa potreby. Práve preto je taký zaujímavý pre výrobcov aj pre samotných zákazníkov. A práve preto sa z neho stala hrozba, ktorá znečisťuje celú planétu.

Veľká časť plastu, ktorý vyhodíme, skončí v oceánoch a ovplyvňuje každý jeden kút zeme. Plasty sa dostávajú do potravinového reťazca, zabíjajú morské živočíchy, ničia životné prostredie a dokonca ovplyvňujú aj klímu. Na zemi ani v oceánoch niet miesta, ktoré by plastové znečistenie neovplyvnilo.

Ak chceme ako planéta aj ako živočíšny druh prežiť, so záplavou plastov, ktorá sa na nás valí z každej strany, musíme niečo robiť. V adidas sme sa spojili s organizáciou Parley a pomáhame bojovať proti plastovému znečisteniu, ktoré zabíja oceány. Plastový odpad zozbieraný na odľahlých plážach a v pobrežných oblastiach používame ako surový materiál pri výrobe celého radu športového oblečenia.

parley-xcat-fw19-editorial-problem-of-ocean-plastic-image-01


TOPÍME SA V PLASTOVOM ODPADE

Plast je takpovediac nezničiteľný. To znamená, že každý jeden kus, ktorý bol kedy vyrobený, sa ešte stále v nejakej forme nachádza v prírode. A osem miliónov ton ho každoročne skončí v oceánoch, čo spôsobuje obrovské škody. Plastový odpad sa povaľuje na plážach, na ktorých v okolí tisícov kilometrov niet ani nohy. V žalúdku ho má 90 % morských vtákov, viac ako 50 % korytnačiek, no a desivým tempom zabíja morské živočíchy. Mikroplasty vstupujú do potravinového reťazca a rozsah škôd, ktoré páchajú v tele každého živého tvora na zemi, ešte ani nie je spočítaný. No aj napriek tomu, že toto všetko je nám známe, si nevieme pomôcť a plasty produkujeme v čoraz väčšom množstve. Každú minútu v oceánoch skončí za nákladné auto plastového odpadu. Keď to tak pôjde ďalej, do roku 2050 v nich bude viac plastu ako rýb.


PARLEY POMÁHA BOJOVAŤ S PLASTMI

Organizácia Parley For the Oceans vznikla, aby spojila ľudí, organizácie a značky a s ich pomocou našla nové odpovede na problémy, ktoré v súčasnosti najviac ohrozujú oceány, napríklad plastové znečistenie. Parley je novým druhom environmentálnej organizácie a priestorom, kde môžu spolupracovať novátori, myslitelia a vodcovia, aby šírili povedomie o kráse a krehkosti našich oceánov a spoločne pracovali na projektoch, ktoré zastavia ich deštrukciu. Organizácia Parley vznikla z presvedčenia, že zmena našej kultúry si vyžaduje kreatívny prístup, a preto chce združiť tvorivých ľudí a značky, aby spoločnými silami prišli na to, ako plasty poslať do minulosti.

Plast bol chybou už od začiatku. Je to cudzia hmota, ktorá na tejto planéte nemá čo hľadať.“

– Cyrill Gutsch, zakladateľ organizácie Parley

parley-xcat-fw19-editorial-creativity-versus-plastic-image-02


ADIDAS ZA DOBRÚ VEC

Spoločnosť adidas je jedným zo zakladateľov organizácie Parley for the Oceans. Chcela stáť na čele úsilia pri hľadaní spôsobov, ako zabrániť plastovému znečisteniu. Myšlienka premeniť materiál, ktorý znečisťuje oceány, a použiť ho na výrobu športového oblečenia, ktoré je rovnako kvalitné ako to, čo je vyrobené z nového plastu, znela ako sen. Prvým krokom bolo vytvoriť spolu s organizáciou Parley prototyp funkčných tenisiek, ktorý predstavili v OSN v roku 2015. Ich zvršok bol tvorený recyklovanou priadzou a vláknami vyrobenými zo zozbieraného oceánskeho odpadu a ilegálnych rybárskych sietí. Tento nápad sa odvtedy zmenil na úspešnú kolekciu s miliónmi vyrobených tenisiek a celým radom oblečenia a funkčných športových modelov z upcyklovaného plastového odpadu.

Spoluprácou s organizáciou Parley chceme mobilizovať celú generáciu a inšpirovať ju, aby nám pomohla ovplyvniť budúcnosť našej planéty.“

– Eric Liedtke, člen výkonnej rady zodpovedajúcej za globálne značky v spoločnosti adidas


AIR CHRÁNI ŽIVOT OCEÁNOV, PLANÉTY AJ ĽUDÍ

Organizácia Parley vyvinula trojbodovú stratégiu, ktorá má zmeniť spôsob, akým sa vo svete pristupuje k hrozbe znečistenia oceánov plastmi: Parley AIR. Pozostáva z jednoduchých krokov, ktoré vedia bez problémov dodržať všetci – od domácností a inštitúcií až po firmy a orgány štátnej správy. Vďaka tomu môže každý z nás zmeniť, ako používa plasty, a pomôcť oceánom aj planéte, o ktorú sa spoločne delíme.

Každé písmeno v skratke AIR reprezentuje kľúčový pilier, v súlade s ktorým sa má konať: Avoid (zastaviť), Intercept (zachytiť) a Redesign (zmeniť). Zastaviť znamená minimalizovať využívanie plastov a vždy, keď je to možné, siahnuť po inej alternatíve. Zachytiť znamená zabrániť plastom, aby sa dostali do oceánu, a udržať ich mimo neho pomocou recyklácie a iných spôsobov využitia.

Zmeniť znamená upraviť materiály, postupy a produkty, ktoré k tomuto problému prispievajú, a začať sa na plastové znečistenie pozerať inak a vďaka tomu skúsiť inak aj žiť.

parley-xcat-fw19-editorial-problem-of-ocean-plastic-image-02


NOVÉ VYUŽITIE STARÉHO A NEPOTREBNÉHO

Kolekcia adidas x Parley je príkladom uplatnenia stratégie AIR v praxi. Okrem toho, že pomáha zastaviť používanie nového plastu, zachytáva aj ten, ktorý by sa inak dostal do oceánov, a mení náš pohľad naň. Už to nie je len odpad, ale aj materiál, ktorý sa dá využiť netradičným spôsobom a pomôcť tak pri ochrane oceánov.

V praxi to funguje tak, že členovia globálnej upratovacej siete organizácie Parley vyzbierajú a nastohujú plastový odpad zo vzdialených ostrovov, pláží a pobrežných oblastí, ako sú Maldivy. Plasty sa očistia, natrhajú a manuálne vytriedia, aby medzi nimi nebolo nič, čo tam nepatrí. Takýto odpad sa potom odošle do továrne, kde sa podrví, umyje, vysuší a následne navločkuje.

parley-xcat-fw19-editorial-problem-of-ocean-plastic-image-05


ODPAD PREMENENÝ NA OBLEČENIE

Plastové vločky sa zohrejú, preosejú, vyčistia a vysušia a potom sa extrudujú, ochladia a nasekajú na pelety. Tieto pelety sa roztopia a vytvarujú sa z nich vlákna, ktoré sa dajú spliesť do funkčnej polyesterovej priadze Ocean Plastic®, ktorá má vlastnosti, ako keby bola vyrobená z nového plastu. Z nej sa potom vyrábajú tenisky, tričká, legíny aj ďalšie oblečenie. Každý kúsok v kolekcii obsahuje minimálne 75 % zachyteného plastového odpadu.

Každým párom tenisiek sme bližšie k zachovaniu oceánov.“

– Eric Liedtke, člen výkonnej rady zodpovedajúcej za globálne značky v spoločnosti adidas

parley-xcat-fw19-editorial-problem-of-ocean-plastic-image-04


BOJ SA ZAČÍNA TU

V roku 2019 adidas vyrobí 11 miliónov párov tenisiek obsahujúcich upcyklovaný plastový odpad z oceánov. A od roku 2015 sa vďaka nášmu partnerstvu s organizáciou Parley podarilo ochrániť oceány pred viac ako 1 400 tonami plastov. Princípy Parley AIR uplatňujeme pri rôznych činnostiach. Z predajní sme stiahli igelitky, takže milióny zákazníkov si nakúpené veci odnášajú v papierových taškách z udržateľne získaného materiálu. A vo všetkých pobočkách na celom svete sme zakázali používanie jednorazových plastov. Okrem toho vzdelávame zamestnancov, športovcov a komunity o problematike plastov a umožňujeme im zapojiť sa do boja s nimi. Naša každoročná akcia Beh za oceány (Run For the Oceans) spojila už takmer milión bežcov. Pomáha zvyšovať povedomie o našom najvzácnejšom poklade a podarilo sa vďaka nej vyzbierať 1 milión dolárov na vzdelávanie mládeže o problematike plastov a stave oceánov.

A to sú len niektoré z prvých krokov spoločnosti adidas na odstránenie plastu z jej procesov. Zaviazala sa, že do roku 2024 nahradí nový polyester vo svojich produktoch 100 % recyklovaným. Je to v rámci jej snahy o úplné ukončenie používania plastu ako materiálu. Pretože to pomôže ochrániť oceány, planétu aj každého jedného z nás.

adidas / január 2022