alert-erroralert-infoalert-successalert-warningbroken-imagecheckmarkcontact-emailcontact-phonecustomizationforbiddenlockedpersonalisation-flagpersonalizationrating-activerating-inactivesize-guidetooltipusp-checkmarkIcons/Communication/USP/Cash-deliveryIcons/Communication/USP/Delivery-eveningIcons/Communication/USP/Delivery-same-dayIcons/Communication/USP/Delivery-storeusp-deliveryIcons/Communication/USP/Exchangeusp-free-returnsIcons/Communication/USP/Gift-cardIcons/Communication/USP/KlarnaIcons/Communication/USP/Salearrow-backarrow-downarrow-left-longarrow-leftarrow-right-longarrow-rightarrow-upbag-activebag-inactivecalendar-activecalendar-inactivechatcheckbox-checkmarkcheckmark-fullclipboardclosecross-smalldownloaddropdowneditexpandhamburgerhide-activehide-inactivelocate-targetlockminusnotification-activenotification-inactivepause-shadowpausepin-smallpinplay-shadowplayplusprofilereloadsearchsharewishlist-activewishlist-inactivezoom-outzoomfacebookgoogleinstagram-filledinstagrammessenger-blackmessenger-colorpinterestruntastictwittervkwhatsappyahooyoutube
adidas
adidas / jún 2019

OCEÁNY A ZABIJAK MENOM PLAST

Plast zabíja oceány a ničí planétu. Ako sme sa v tejto situácii ocitli a ako sa z nej dostať?

Plasty sú všade okolo nás. V obaloch potravín, elektronike, autách, hračkách, kreditných kartách a oblečení. Plasty sú aj tam, kde sa vôbec nepohybujeme. Znečisťujú neobývané pláže vzdialené 5 000 kilometrov od civilizácie, zabíjajú planktón, ktorý produkuje kyslík kilometre pod povrchom oceánu a upcháva hrdlá mláďatám albatrosov v Tichom oceáne. Plast tiež putuje po našich telách, v krvnom obehu a orgánoch, a aj v telách našich blízkych.

Ťažko vôbec uveriť, že materiál, ktorý má sotva sto rokov, momentálne stojí za najrozšírenejším typom znečistenia na zemi. A miesto, kde pácha najväčšie škody, je zároveň miestom, kde ho aj najviac končí: v oceánoch. Plasty ničia jeden z našich najdôležitejších prírodných zdrojov, čo môže mať katastrofické následky aj pre zvyšok planéty. Predstava sveta bez plastov možno znie absurdne, no ak ho neprestaneme používať v takej miere ako doteraz, na záchranu už bude neskoro. Ak chceme ochrániť oceány aj seba, je najvyšší čas zistiť, ako sme sa do tejto situácie dostali, a vymyslieť, ako sa popasovať s hromadou plastov, predtým než nás úplne pohltia.


STRUČNÁ HISTÓRIA PLASTU

Plast v prirodzenej forme existuje stovky rokov, no ten, ktorý poznáme ako moderný, vyrobený človekom, sa datuje do roku 1907, keď bol vyrobený bakelit. Ako materiál výrazne nabral na popularite v 20. a 30. rokoch minulého storočia, keď sa v továrňach začal vyrábať polyvinylchlorid (PVC) a polystyrén. Keď priemysel aj široká verejnosť zistili, aký ľahký, lacný, pevný a naozaj všestranný plast vie byť, veľmi rýchlo ho začali využívať v podstate všade. Ani sme sa nenazdali a nápoje sme si objednávali v plastových pohároch s plastovými slamkami a odnášali ich so sebou v plastových taškách. No a po dvadsiatich minútach, keď sme všetko vypili, sme tie plasty jednoducho vyhodili. Aktuálne sa na celom svete každý rok vyrobí viac ako 300 miliónov ton čisto nového plastu. Na planéte momentálne existuje viac ako tona plastového odpadu na osobu, čo znamená, že plastový priemysel neprináša len miliardy dolárov zisku, ale aj miliardy ton odpadu.

parley-xcat-fw19-editorial-the-oceans-death-by-plastic-image-01


ODHODENÝ, ODVIATY, ODPLAVENÝ. KDE VŠETOK TEN PLAST KONČÍ?

Zásadným problémom pri plaste je, že nezmizne ako organická hmota. Namiesto toho, aby sa rozložil, sa iba rozpadá na čoraz menšie kúsky. Čiže takmer všetok plast, ktorý kedy vznikol, sa okolo nás v nejakej forme ešte stále nachádza.

Takže čo sa deje so všetkým tým plastom, pre ktorý už nemáme využitie? Aj keby sme si najradšej mysleli, že recyklujeme v maximálnej možnej miere, pravda je taká, že na celom svete sa recykluje iba menej ako 10 % plastu. Zvyšok ide do koša, zmieša sa s komunálnym odpadom a skončí buď v spaľovni alebo na skládke, alebo poletuje po uliciach. Odtiaľ sa potom môže dostať do vodných tokov a nakoniec aj do mora.

V krajinách so stredným a nízkym príjmom sa väčšina plastového odpadu likviduje spôsobmi, ktoré môžu planéte uškodiť ešte viac. Plastovému znečisteniu sa nevenuje veľká pozornosť, pretože chýbajú zariadenia na jeho spracovanie, ľudia na túto tému nie sú dosť vzdelaní alebo sa proste zameriavajú na pálčivejšie problémy. Ale niet sa čo čudovať. Ak niekto nevie, kde vôbec zoženie najbližšie jedlo, problém plastového odpadu uňho zrejme nebude mať veľmi veľkú prioritu. Tak sa plast do vody dostane ešte ľahšie. A keď v nej už raz je, pácha strašné škody.

parley-xcat-fw19-editorial-the-oceans-death-by-plastic-image-02


OCEÁNY SA TOPIA V PLASTE

Deň čo deň každú minútu v oceánoch skončí za nákladné auto plastového odpadu. Ak v tomto znečisťovaní budeme pokračovať, podľa vedcov bude do roku 2048 vo vode viac plastu ako rýb.

Väčšina tohto plastu sa rozpadne a morské prúdy a vietor ho odnesú do stredu oceánov, preč od pobreží. Tam sa potom zhlukuje v oblastiach s nahromadeným odpadom, ktoré sa nazývajú gyry. Najväčšou z nich je Veľký pacifický kôš, v ktorom sú miliardy plastu rozprestierajúce sa na čoraz väčšej oblasti. Momentálne je trikrát väčšia ako Francúzsko. Gyr z času na čas nejaký plast vyvrhne späť a tak sa obaly od šampónov, zubné kefky a plastové tašky dostanú na brehy neobývaných ostrovov, tisícky kilometrov vzdialených od civilizácie. Väčšina plastu nezostane na hladine, no skončí v hlbinách oceánu. Plastové čiastočky sa vyskytujú aj 5 000 metrov pod vodou na dne mora. Plastová taška sa dokonca našla aj na najhlbšom mieste na zemi, v Mariánskej priekope, a to v hĺbke desať kilometrov.

Plast všade, kde sa v oceánoch objaví, v obrovskej miere škodí živočíchom, ktoré sú tam tiež. Zvieratá sa zamotávajú do veľkých kusov plastu, odhodených rybárskych sietí a lán, ktoré sa im ovinú okolo hlavy, úst či plutiev. Nedávna štúdia zistila, že v takýchto plastových slučkách skončí jeden z troch morských cicavcov. Výskum preukázal, že viac ako 230 morských druhov má v tráviacej sústave plast. Zvieratá ho pritom často nedokážu stráviť, a tak sa im drží v žalúdku a spôsobuje, že pomaly uhynú od hladu.

Pôsobením UV žiarenia a erózie sa plast vo vode rozpadá na malé kúsky ešte rýchlejšie. Tieto mikroplasty môžu byť veľké ako zrnko ryže, ale môžu mať aj zlomok mikrometra. Keď ich zhltne malý alebo veľký morský živočích, dostanú sa mu cez črevá až do krvného obehu, čo môže znížiť jeho plodnosť a spôsobiť poškodenie orgánov, ba dokonca aj smrť. A čo je jeden deň jedom pre morské tvory, môže čoskoro otráviť aj nás. Zistilo sa, že každá tretia ryba v Lamanšskom prielive má v krvi mikroplasty. Vypočítalo sa tiež, že Európania, ktorí jedia mušle, každý rok zjedia 6 400 kusov mikroplastov. Aj keď zatiaľ nevieme, aký vplyv skonzumovanie toľkého plastu môže mať na naše zdravie, jedno vieme naisto. Spôsobili sme si to sami. Dobrá správa je, že my sami to aj môžeme zvrátiť.


BOJ PROTI PLASTU

Svet konečne prestal nad plastovým znečistením zatvárať oči. Za posledné roky pribudlo mnoho spoločností, organizácií a orgánov štátnej správy, ktoré sa tomuto nebezpečnému problému venujú a hľadajú riešenia.

Jedným z riešení je plasty rovno zakázať. Touto cestou sa vydalo San Francisco, ktoré v roku 2014 zakázalo predaj plastových tašiek a fliaš na pozemkoch patriacich mestu. Potom ho nasledovali aj ďalšie komunity a krajiny. V Keni napríklad ten, koho prichytia predávať plastové tašky, môže dostať pokutu 38 000 dolárov. Alebo vo Vanuatu, ktoré sa nachádza uprostred Tichého oceánu, vláda schválila zákon, ktorý postupne ukončí používanie všetkých jednorazových plastov.

Medzi ďalšie nápady patrí prerobenie samotného materiálu. Jeden z najväčších výrobcov hračiek napríklad investoval viac ako 150 miliónov dolárov do rozvoja biodegradabilného plastu vyrobeného z rastlín. Svoj prvý rad produktov vyrobených z plastu z cukrovej trstiny predstavil už minulý rok.

Objavili sa aj pokusy o vyrobenie zariadení, ktoré dokážu celoplošne odstraňovať plasty z oceánov. Takéto snahy však neboli odskúšané a kritici upozorňujú na to, že aj keby fungovali, no my by sme plasty do vody odhadzovali rovnakým tempom, pokúsiť sa ich vyzbierať by bolo ako vysávať počas piesočnej búrky. Je jedno, koľko by sa ich odstránilo, samotný problém by stále zostal.

Niektoré alternatívy však vyzerajú sľubne. Aktivizmus a kampane medzi bežnými ľuďmi, ako napríklad štrajk mladých za budúcnosť klímy, inšpirovaný švédskou študentkou Gretou Thunbergovou, sú dôkazom, že verejnosť je ochotná popasovať sa s environmentálnymi problémami. Mladí ľudia chcú rozhodovať o svojej budúcnosti a budúcnosti planéty. A ukázali, že sa dokážu zmobilizovať a konať, aby pomohli urýchliť vytúženú zmenu.

Aj keď samy osebe sa tieto iniciatívy môžu zdať ako kvapka v mori plastov, nepochybne každá z nich môže niečo ovplyvniť, zvýšiť povedomie o probléme, ktorému čelíme, a inšpirovať viac ľudí, aby sa postavili plastovému znečisteniu. A čím ich bude viac, tým lepšie.

parley-xcat-fw19-editorial-the-oceans-death-by-plastic-image-03


ADIDAS VS PLASTY

Spoločnosť adidas je presvedčená, že značky majú v rukách moc využiť svoj vplyv a konať v oblasti environmentálnych problémov. Vďaka kreativite a predstavivosti sa nám podarilo nájsť spôsoby, ako znížiť svoju environmentálnu stopu a vytvoriť produkty, ktoré plastový odpad menia na niečo užitočnejšie. Spolu s organizáciou Parley for the Oceans sme sa podujali začať využívať oceánsky plastový odpad ako surový materiál a v roku 2015 sme na pôde OSN v New Yorku predstavili prototyp tenisiek. Ich zvršok bol tvorený recyklovanou priadzou a vláknami vyrobenými zo zozbieraného oceánskeho odpadu a ilegálnych rybárskych sietí. Odvtedy sme vyvinuli celý rad oblečenia a tenisiek obsahujúcich plastový odpad zozbieraný na vzdialených ostrovoch, plážach a v pobrežných oblastiach na celom svete. Tento plast zbierajú členovia globálnej upratovacej siete organizácie Parley a potom sa očistí a spracuje na vlákno, z ktorého sa dajú vyrábať tenisky, funkčné športové oblečenie a ďalšie kúsky. Prvá generácia produktov adidas x Parley vstúpila na trh v roku 2016 a odvtedy sme za pomoci plastu z oceánov vyrobili viac ako 5 miliónov tenisiek. V roku 2019 plánujeme vyrobiť ďalších 11 miliónov. Dokopy ide o 1 400 metrických ton plastového odpadu, ktorý by inak skončil v oceánoch a ničil ich. V rámci celej spoločnosti sa snažíme eliminovať plasty. Hľadáme nové materiály, ktorými by sme plast nahradili, a zaviazali sme sa, že do roku 2024 v produktoch (pri ktorých existujú alternatívy) postupne nahradíme všetok nový polyester. Okrem toho sme z predajní stiahli igelitky, odstránili sme mikroguľôčky zo sprchovacích gélov a vo všetkých pobočkách na celom svete sme zakázali používanie jednorazových plastov.

Sme tiež presvedčení, že kľúčom pri boji s plastovým znečistením je vzdelávanie. Od roku 2017 iniciatíva Beh za oceány (Run For the Oceans) pomocou športu zvyšuje povedomie o probléme plastov a inšpiruje ku konaniu po celom svete. Za každý odbehnutý kilometer putuje dolár na vzdelávací program Parley Ocean Schools. Program pripravuje budúce generácie na boj za zdravšie oceány a čistejšiu planétu, vzdeláva mladých o dôležitosti ochrany oceánov, probléme plastového odpadu a o tom, čo môžu podniknúť, aby žili v harmónii s prostredím okolo seba.

parley-xcat-fw19-editorial-the-oceans-death-by-plastic-image-04


BUDÚCNOSŤ JE V NAŠICH RUKÁCH

Aby sme sa vyhli najhoršiemu možnému scenáru, musíme tento materiál nadobro prestať vyrábať a používať. Kým používame jednorazové plasty a kupujeme veci vyrobené z nového plastu, doslova platíme za ničenie životné prostredia a možno si aj skracujeme život.

Aj keď to môže vyzerať ako nevyriešiteľný problém, máme niekoľko možností, ktorými môžeme jednoducho pomôcť naštartovať potrebnú zmenu. Namiesto jednorazových plastov môžeme používať recyklované. Ešte lepšie je vyhnúť sa používaniu plastov v bežnom živote úplne. Pláže, rieky, parky a ulice môžeme čistiť od plastového odpadu. Môžeme podporovať politikov, vlády a spoločnosti, ktoré sa snažia plasty eliminovať, a odmietnuť tých, čo tak nerobia. Môžeme využiť predstavivosť a spolu s ostatnými vytvoriť lepší svet.

Aj keď možno ide na prvý pohľad o malé a nepodstatné zmeny, keď k ním pristúpia milióny ľudí naraz, ich sila sa prejaví naplno. Preto sa neboj osloviť ľudí okolo seba a spoločne začnite bojovať proti plastovému znečisteniu, nech s ním definitívne skoncujeme. Pre dobro oceánov, planéty aj nás samotných.

adidas / jún 2019