alert-erroralert-infoalert-successalert-warningbroken-imagecheckmarkcontact-emailcontact-phonecustomizationforbiddenlockedpersonalisation-flagpersonalizationrating-activerating-inactivesize-guidetooltipusp-checkmarkusp-delivery-cashusp-delivery-delayusp-delivery-eveningusp-delivery-same-dayusp-delivery-storeusp-deliveryusp-exchangeusp-free-returnsusp-gift-cardusp-klarnausp-salearrow-backarrow-downarrow-left-longarrow-leftarrow-right-longarrow-rightarrow-upbag-activebag-inactivecalendar-activecalendar-inactivechatcheckbox-checkmarkcheckmark-fullclipboardclosecross-smalldownloaddropdowneditexternal-linkfilterfullscreenhamburgerhd-filledhd-outlinehide-activehide-inactivelocate-targetlockminusnotification-activenotification-inactivepause-outlinepin-smallpinplay-filledplay-outlineplusprofilereloadsd-filledsd-outlinesearchsharesound-off-filledsound-off-outlinesound-on-filledsound-on-outlinesubtitles-cc-filledsubtitles-cc-outlinesubtitles-filledsubtitles-outlinewishlist-activewishlist-inactivezoom-outzoomfacebookgoogleinstagram-filledinstagrammessengerpinterestruntastictiktok-defaulttiktoktwittervkwhatsappyahooyoutube
adidas / jún 2019

Ako Parley a Beh za oceány pomáhajú chrániť planétu?

Systém na zachovanie životných podmienok našej modrej planéty je pod neustálym nátlakom. Nadmerný rybolov, klimatické zmeny, znečisťovanie a úlomky plastov ohrozujú citlivé oceány, no svitá na lepšie časy. Zvyšovanie povedomia naberá reálne kontúry a kreativita začína podnecovať zmeny.

running-fw19-rfto-launch-appstorypreview-nextgen-image1-m

„Vo svete panuje veľmi krehká rovnováha,“ hovorí legendárny surfista a ambasádor organizácie Parley Greg Long. „To, ako každý deň fungujeme, ju narúša závratným tempom. Ak s tým niečo nespravíme hneď, možno premeškáme tú správnu chvíľu a škody, ktoré sme napáchali, už nebudeme vedieť napraviť.“

V roku 2018 vyšlo do ulíc bežať za oceány takmer milión ľudí na celej planéte. Svoje sily spojili rekreační aj profesionálni bežci od Šanghaja až po São Paulo, od Toronta po Tokio, od Barcelony po Berlín.

Našli sa medzi nimi mladí, ktorí bežali prvýkrát, aj elitní športovci, ako brazílske a nemecké futbalové hviezdy Kaká a Marc-André ter Stegen, peruánsky surfer Gabriel Villarán, austrálsky olympijský plavecký šampión Ian Thorpe a britská sedembojárka a olympijská víťazka Jessica Ennis-Hill.

Táto masa ľudí, hnaná spoločnou vášňou a cieľom, spoločne zabehla viac ako 12 miliónov kilometrov, a to už je číslo, ktoré upúta pozornosť a zarezonuje na celej planéte.

„Najskôr sme vytvorili len taký nenápadný šum a potom vody rozvírili čoraz viac a viac,“ povedal na margo minuloročnej rekordnej účasti Cyrill Gutsch, zakladateľ a výkonný riaditeľ organizácie Parley for the Oceans. „Beh za oceány vnáša do boja s plastmi nový rozmer. Vďaka nám sa schyľuje k superbúrke zmien.“

Za každý kilometer (v rámci prvého milióna kilometrov) odbehnutý počas tohto benefičného behu prispela spoločnosť adidas 1 dolárom, vďaka čomu sa na podporu vzdelávacích projektov organizácie Parley for the Oceans podarilo vyzbierať 1 milión dolárov.

running-fw19-rfto-launch-appstorypreview-nextgen-image2-m

Pri snahe o skoncovanie s plastovým znečistením oceánov a inými hrozbami, ktoré visia nad oceánmi, je podľa Parley kľúčové vzdelávanie mládeže. A ozaj to nie je márne:

„Vidíme, ako sa formuje nová generácia aktivistov, mladých ľudí, ktorí začínajú pútať pozornosť,“ vysvetľuje Cyrill Gutsch. „Nie sú len našou budúcnosťou, ale už teraz sú najlepšími učiteľmi a ambasádormi nášho hnutia. Vzdelávajú rodičov, politikov a prirodzene využívajú médiá. Mládež je naša najväčšia nádej, pretože ju ženie vpred tá najsilnejšia motivácia: snaha o prežitie.“

Peniaze z Behu za oceány 2018 pomohli spustiť program organizácie Parley zameraný na vzdelávanie mládeže a jej zapojenie do hnutia na ochranu oceánov, ako aj spraviť zo škôl lokálne centrá boja proti plastovému znečisteniu oceánov.

Program sa začal na Maldivách, v krajine ostrovov, ktorej budúcnosť výrazne závisí od zdravia oceánov. Vďaka spolupráci s maldivským ministerstvom školstva, školami a miestnymi komunitami sa iniciatívy programu Parley Ocean School dostali do škôl a zážitkové vzdelávanie v priamom kontakte s oceánmi si mohlo vyskúšať viac ako 100 000 detí a ich rodičov, čo pomohlo zvýšiť povedomie o krehkosti vodného ekosystému, ktorým sú obklopení.

Do konca tohto roka plánuje organizácia Parley spustiť v 217 maldivských školách učebný plán a založiť stanice Parley AIR, ktoré majú mládež motivovať k zapojeniu do snáh o zachovanie oceánov.

running-fw19-rfto-launch-appstorypreview-nextgen-image3-m

V roku 2019 adidas prostredníctvom Behu za oceány pomôže financovať rozvoj globálnej platformy pre mladých aktivistov, za ktorou stojí organizácia Parley a ktorá bude dostupná každému študentovi na zemi. Za každý kilometer odbehnutý od 8. do 16. júna adidas prispeje 1 dolárom na podporu vzdelávacích projektov organizácie Parley for the Oceans, a to až do výšky 1,5 milióna dolárov.

To znamená, že organizácia Parley bude naďalej viesť programy v školách a takisto vybuduje digitálnu platformu pre mladých aktivistov, ktorá im umožní osloviť ešte viac ľudí.

Registrácia do nej bude sprístupnená na Svetový deň oceánov, 8. júna. Mladí ľudia na celom svete vďaka nej získajú prístup k prostrediu, kde sa môžu vzdelávať, využívať nástroje na tvorbu kampaní a zapájať sa do udalostí či workshopov, a tiež získajú prístup k mentorom, ako aj podporu, vďaka ktorej môžu volať po zmene a pričiniť sa k nej.

„Máme nový sen, novú víziu,“ vysvetľuje Cyrill Gutsch. „A nik nie je vhodnejší na to, aby ju premenil na skutočnosť, aby prevzal opraty a opravil, čo sme pokazili. Mladí ľudia cítia a vedia, že niečo nie je v poriadku. Ich inštinkt im dodáva silu skoncovať s vojnou proti vlastnej budúcnosti. Každý krok, ktorý počas Behu za oceány spravíte, každý jeden nádych a výdych je vtedy pre dobro oceánov.“

Ak sa chceš registrovať do spomínanej platformy, navštív stránku www.parley.tv.

adidas / jún 2019