alert-erroralert-infoalert-successalert-warningbroken-imagecheckmarkcontact-emailcontact-phonecustomizationforbiddenlockedpersonalisation-flagpersonalizationrating-activerating-inactivesize-guidetooltipusp-checkmarkIcons/Communication/USP/Cash-deliveryIcons/Communication/USP/Delivery-eveningIcons/Communication/USP/Delivery-same-dayIcons/Communication/USP/Delivery-storeusp-deliveryIcons/Communication/USP/Exchangeusp-free-returnsIcons/Communication/USP/Gift-cardIcons/Communication/USP/KlarnaIcons/Communication/USP/Salearrow-backarrow-downarrow-left-longarrow-leftarrow-right-longarrow-rightarrow-upbag-activebag-inactivecalendar-activecalendar-inactivechatcheckbox-checkmarkcheckmark-fullclipboardclosecross-smalldownloaddropdowneditexpandhamburgerhide-activehide-inactivelocate-targetlockminusnotification-activenotification-inactivepause-shadowpausepin-smallpinplay-shadowplayplusprofilereloadsearchsharewishlist-activewishlist-inactivezoom-outzoomfacebookgoogleinstagram-filledinstagrammessenger-blackmessenger-colorpinterestruntastictwittervkwhatsappyahooyoutube
adidas
adidas / september 2019

adidas by Stella McCartney: Vytvárame udržateľnejšiu budúcnosť športu a módy

V sezóne jeseň/zima 2019 adidas pokračuje v riešení problému produktového odpadu a predstavuje dve nové inovácie z dielne adidas by Stella McCartney. Na svete sa ročne vyprodukuje okolo 92 milión ton textilného odpadu, a preto v rámci kolekcie spolupracujeme so spoločnosťami Evrnu a Bolt Threads, aby sme našli udržateľnejšie dizajnové riešenia. Inšpirácia v pozadí produktov je jednoduchá: chceme vyrábať produkty, ktoré pomáhajú nielen športovcom, ale aj planéte. Na dosiahnutie tohto cieľa sa sústredíme na tri kľúčové oblasti:

asmc-fw19-bolt-evrnu-launch-clp-mh-large-1Upcyklovaný plast

Upcyklovaný plast je odpoveďou na jednu z najväčších výziev, ktorým dnes čelíme. Pomáha totiž zredukovať závislosť na novom plaste a znížiť tak emisie CO2 vznikajúce pri jeho výrobe. Prvýkrát sme ho použili v roku 2015 pri predstavení prototypu tenisiek adidas x Parley, vyhotovených z oceánskeho plastového odpadu a ilegálnych rybárskych sietí. Odvtedy sme dokázali založiť dodávateľskú sieť a do konca roka 2019 máme v pláne vyrobiť 11 miliónov párov tenisiek z materiálu Parley Ocean Plastic, pričom do roku 2024 sa chystáme používať len recyklovaný polyester.


Nový život

V ďalšom kroku je naším cieľom vytvoriť kruh, v ktorom produkty neskončia na plážach alebo skládkach. Takýto uzavretý systém umožňuje spracovať surový materiál a pretvoriť ho na špičkové športové oblečenie, akým je aj mikina adidas by Stella McCartney Infinite.


asmc-fw19-bolt-evrnu-launch-clp-mh-landscape

Biodegradabilita

Jednou z našich ambícií do budúcna je vyrábať produkty, ktoré sa dokážu rozložiť a stať súčasťou prírodného ekosystému. Použitím materiálov získaných z prírodných zdrojov alebo z buniek a proteínov v laboratóriu sme ukázali, že to ide. Neustále hľadáme inovatívne riešenia a krok za krokom smerujeme k absolútnej udržateľnosti.


Mikina adidas by Stella McCartney Infinite

Na výrobe mikiny Infinite sme spolupracovali s textilnou spoločnosťou Evrnu a priniesli záblesk budúcnosti, v ktorej všetky produkty budú kompletne recyklované a upcyklované. 60 % z nej je vyrobených z materiálu NuCyclTM od Evrnu a 40 % z organickej bavlny, ktorá bola zozbieraná pred vyhodením na skládku. Výsledkom je 100 % recyklovateľný produkt, ktorý sa dá vyrobiť znovu a znovu.


Tenisové šaty z biolátky od adidas by Stella McCartney a Bolt Threads

Tieto tenisové šaty sú prototypom, ktorý vznikol v spolupráci so spoločnosťou Bolt Threads, špecializujúcou sa na materiály vytvorené pomocou poznatkov biologického inžinierstva. Sú prvé svojho druhu a vyrobené zo zmesi celulózy a materiálu Microsilk™. Je založený na báze proteínov, obsahuje obnoviteľné zdroje ako voda, cukor a kvasnice a predstavuje krok smerom k plne biodegradovateľným produktom.


asmc-fw19-bolt-evrnu-launch-clp-mh-large-2Spustením predaja mikiny adidas by Stella McCartney Infinite a tenisových šiat sa kúsok približujeme k udržateľnejšej budúcnosti, kde nebudeme závislí na novom plaste. Zaviazali sme sa, že do roku 2024 budeme používať 100 % recyklovaný polyester a vytvoríme budúcnosť bez odpadu.

adidas / september 2019