V roku 2004, po desaťročiach dizajnovania víťazných bežeckých modelov prekonávajúcich rekordy, sa spoločnosť adidas rozhodla posunúť hranice ešte ďalej a vytvoriť tenisky, ktoré by priniesli novú definíciu rýchlosti.
Na túto úlohu sa na svete nikto nehodil viac než legendárny japonský návrhár obuvi Tošijaki Omori, ktorý s adidas spolupracoval na špičkových bežeckých kúskoch od roku 1999. Svoj život strávil vývojom dizajnovej filozofie „zvnútra von“, ktorá anatómiu chodidla stavala na prvé miesto. Pomocou modelov skutočných nôh sa neustále snažil nájsť ten najlepší strih, ktorý volal „microfit“.
Na dosiahnutie symbiózy medzi chodidlom a obuvou bola potrebná jednoduchosť. Každé jedno rozhodnutie, od výberu materiálu k celkovej hmotnosti obuvi či druhu tlmenia, bolo výsledkom starostlivého uvažovania. Iba tak sa dala dosiahnuť maximálna rýchlosť a absolútny komfort, štýlová elegancia, priliehavý strih a dynamická konštrukcia, z ktorej sála vášeň vyhrávať.
V každej fáze dizajnového procesu na tím čakala iná výzva. Tenisky museli byť univerzálne a schopné adaptovať sa na rôzne situácie, či už beh na dráhe, svižných 10 kilometrov, intervalový tréning, alebo ultramaratón.
Treba povedať, že vývoj nebol prechádzka ružovou záhradou.
No po rokoch starostlivej prípravy nastal čas predstaviť svetu adizero.
Bol september roku 2008, noc pred berlínskym maratónom. Etiópsky vytrvalostný bežec Haile Gebrselassie si vo svojej hotelovej izbe práve zašnuroval prototyp adizero Adios. Prebehol sa hore-dole po chodbe, a keď sa jeho chodidlá dotkli zeme, prvýkrát pocítil responzívnosť medzipodrážky. Zanechala v ňom dojem, a tak sa rozhodol, že maratón zabehne v teniskách adizero.
Ďalší deň prekonal svetový rekord o 29 sekúnd s neuveriteľným celkovým časom 2 h 3 min a 59 s. Bolo to jeho tretie víťazstvo v rade.
TENISKY ADIZERO PRICHÁDZAJÚ DO SVETA
Od svojho debutu v roku 2008 získali tenisky adizero vo svete elitných pretekov viac ako 150 víťazstiev. Dosiahli to aj vďaka tomu, že ich tím dizajnérov neustále vylepšoval. „Testovanie a vylepšovanie v spolupráci so športovcami je základom celého procesu,“ hovorí dizajnér bežeckej obuvi Moritz Hoellmueller.
Pomocou tejto spätnej väzby sa kontinuálne darí prinášať nové inovácie, ktoré športovcom umožňujú dosiahnuť viac.
Lee Ryan, súčasný kapitán adidas Runners v Dubaji a otec dvoch detí, sledoval počas evolúcie tenisiek aj tú svoju. V adizero prekonal päť svetových rekordov vrátane najrýchlejšie odbehnutého maratónu s dvojkočíkom. „Ako sa tenisky postupom času zlepšovali, zlepšoval som sa aj ja,“ hovorí Ryan.
Ryan to nemohol povedať lepšie. Tenisky adizero sa skutočne zlepšujú po boku našich športovcov. Tri roky po Gebrselassieho výhre na berlínskom maratóne dokázal Patrick Makau v novšom modeli jeho rekord prekonať o 21 sekúnd. V roku 2014 boli opäť pri prekonaní rekordu, keď Dennis Kimetto predbehol Makaua o 41 sekúnd vo verzii adizero Adios Boost.
Postupne začalo tenisky nosiť stále viac a viac elitných športovcov a záujem o ne pribúdal aj medzi rekreačnými bežcami. Dnes sú dostupné pre každého. Ben Herath, dizajnér prvého modelu adizero Adios, hovorí: „Ľahkosť si obľúbia všetci, pretože všetci chcú byť rýchli.
Tenisky adizero sa stali symbolom rýchlosti pre každého. Mathilde Have, kapitánka adidas Runner v Kodani, si k nej vďaka nim našla cestu tiež: „Cítila som sa rýchlejšia a ten pocit ma nútil pridať ešte viac.“
ČO TERAZ ČAKÁ ADIZERO?
Bežci a bežecké tenisky majú spoločne jedno: vždy chcú ísť rýchlejšie. Či už beháš maratóny, alebo pohodových päť kilometrov, model adizero ti pomôže zlepšiť sa. Otázka by teda mala znieť: „Čo teraz čaká teba?“ Ak chceš objaviť skutočnú rýchlosť, musíš najprv objaviť adizero.