alert-erroralert-infoalert-successalert-warningbroken-imagecheckmarkcontact-emailcontact-phonecustomizationforbiddenlockedpersonalisation-flagpersonalizationrating-activerating-inactivesize-guidetooltipusp-checkmarkIcons/Communication/USP/Cash-deliveryIcons/Communication/USP/Delivery-eveningIcons/Communication/USP/Delivery-same-dayIcons/Communication/USP/Delivery-storeusp-deliveryIcons/Communication/USP/Exchangeusp-free-returnsIcons/Communication/USP/Gift-cardIcons/Communication/USP/KlarnaIcons/Communication/USP/Salearrow-backarrow-downarrow-left-longarrow-leftarrow-right-longarrow-rightarrow-upbag-activebag-inactivecalendar-activecalendar-inactivechatcheckbox-checkmarkcheckmark-fullclipboardclosecross-smalldownloaddropdowneditexpandhamburgerhide-activehide-inactivelocate-targetlockminusnotification-activenotification-inactivepause-shadowpausepin-smallpinplay-shadowplayplusprofilereloadsearchsharewishlist-activewishlist-inactivezoom-outzoomfacebookgoogleinstagram-filledinstagrammessenger-blackmessenger-colorpinterestruntastictwittervkwhatsappyahooyoutube
adidas
adidas / február 2020
OUTDOOR

Vybehni na vzduch: zži sa s prírodou

Ak chceš život zvládať s väčšou pohodou, nesmieš zanedbávať čas strávený vonku. Tu zistíš prečo.

Horizont vídaš len na mobile? Trčíš od deviatej do piatej v práci? Je načase vybehnúť trochu na vzduch. Moderný spôsob života nás drží medzi štyrmi stenami, a tak často strácame kontakt s prírodou. Obklopiť sa ňou je pritom také príjemné. Stačí sa vybrať na prechádzku, nabrať do pľúc čerstvý vzduch a človek sa hneď cíti inak. Svet tam vonku totiž umožňuje nielen slobodne dýchať, no zároveň aj dych vyráža.


Naštartuj si kreatívne myslenie

Intenzívnejší kontakt s prírodou ľudskej mysli prospieva. Okolitý svet je jedinečným zdrojom inšpirácie. Je miestom, kde sa v nás prebúdza prirodzená túžba objavovať, a podľa výskumov môže podnecovať kreativitu¹. Mimo dosahu technológií dokážeme naplno precítiť prítomný okamih.
Keď človek intenzívne vníma, čo sa práve deje, a nechá sa pohltiť zeleňou navôkol, pozitívne to vplýva na jeho pohodu. Pobyt v prírode podľa výskumov znižuje stres, zlepšuje náladu² a dokonca posilňuje imunitný systém³. Ten, kto si rád kladie výzvy, dosiahne lepšie výsledky⁴, keď tréning vo vnútri presunie von na čerstvý vzduch.

Nemusíš hory prenášať

Riešenie máš na dosah viac, ako by ti napadlo. Bližšie než na obrázkoch z ďalekej divočiny. Podľa portálu Nature.com sa účinky prejavia, už keď vonku stráviš týždenne 120 minút⁵. To je 17 minút denne. Menej ako jedna celá obedová prestávka. Chápeme, že nájsť si čas cez týždeň môže byť pre niekoho náročné. Skús to aspoň cez víkend a vyber sa na krátku túru, na prechádzku do lesa alebo aspoň zahrať si partiu golfu na gríne.

outdoor-ss20-purposeclp-clp-storypage-landscapeimage-2Využívaj mestskú zeleň

Viac ako polovica ľudí na planéte býva v mestách, obklopená neustálym ruchom a dianím. Hocijako si dynamickosť takéhoto života môžeš užívať, často sa jej dá presýtiť. Zelené plochy v meste sú nesmierne dôležité, lebo práve ony ponúkajú únik z každodenného kolotoča povinností a možnosť dostať sa aspoň na chvíľu do prírody. Podľa výskumov ti už len to, že sa vyberieš do miestneho parku, pomôže načerpať energiu a odbúrať stres⁶. Alebo mesto využi ešte viac, skontaktuj sa s ostatnými a vybehnite na čerstvý vzduch spolu. V spoločnosti podobne naladených ľudí si to pravdepodobne užiješ ešte viac. Vedieť sa zresetovať je najrýchlejšou cestou, ako sa vrátiť k produktivite, dokázať sa naplno sústrediť, dobiť si energiu a podávať skvelé výkony.

Dobré pre teba aj pre planétu

Keď sa vyberieš von, nezískaš tým len ty, ale aj planéta, pretože ťa to inšpiruje žiť ekologickejšie. Štúdie preukazujú, že kontakt s prírodou buduje rešpekt k životnému prostrediu⁷. Hoci prírodu trápia mnohé problémy, ako znečisťovanie vzduchu či čoraz viac plastov v oceánoch, na rozdiel od technológií si našu pozornosť nevynucuje. Je však dokázané, že čím viac času v nej tráviš, tým viac ju chceš chrániť, a to je symbióza, ktorá pomáha všetkému živému na planéte.


outdoor-ss20-purposeclp-clp-storypage-landscapeimage-3

Opätovné nadviazanie vzťahu so svetom navôkol môže tejto generácii nesmierne prospieť. Človek odjakživa potreboval prírodu viac než ona jeho. Šancu zmeniť veci k lepšiemu má v rukách každý. Je na tebe, či ju využiješ a vyberieš sa von. Neboj sa zžiť s prírodou a podeľ sa o svoje zážitky cez hashtag #adidasterrex .


ZDROJE 

¹Portál Harvard Health Publishing, 2018 

²Publikácia Journal of Environmental Psychology, 2018 

³Portál Science Daily, 2018 

Publikácia Landscape and Urban Planning, 2018 

Portál Nature, 2019 

Publikácia Mental Health and Illness in the City, 2017

adidas / február 2020
OUTDOOR
Tags