alert-erroralert-infoalert-successalert-warningbroken-imagecheckmarkcontact-emailcontact-phonecustomizationforbiddenlockedpersonalisation-flagpersonalizationrating-activerating-inactivesize-guidetooltipusp-checkmarkIcons/Communication/USP/Cash-deliveryIcons/Communication/USP/Delivery-eveningIcons/Communication/USP/Delivery-same-dayIcons/Communication/USP/Delivery-storeusp-deliveryIcons/Communication/USP/Exchangeusp-free-returnsIcons/Communication/USP/Gift-cardIcons/Communication/USP/KlarnaIcons/Communication/USP/Salearrow-backarrow-downarrow-left-longarrow-leftarrow-right-longarrow-rightarrow-upbag-activebag-inactivecalendar-activecalendar-inactivechatcheckbox-checkmarkcheckmark-fullclipboardclosecross-smalldownloaddropdowneditexpandhamburgerhide-activehide-inactivelocate-targetlockminusnotification-activenotification-inactivepause-shadowpausepin-smallpinplay-shadowplayplusprofilereloadsearchsharewishlist-activewishlist-inactivezoom-outzoomfacebookgoogleinstagram-filledinstagrammessenger-blackmessenger-colorpinterestruntastictwittervkwhatsappyahooyoutube
adidas
adidas / november 2020

FUTURECRAFT.STRUNG

Skúmame hranice možností. Zoznám sa s novou textilnou inováciou, ktorá zmení spôsob tvorby obuvi.

Autori: Fionn Corcoran-Tadd , Benjamin Kleiman, Clemens Dyckmans, Ian Hennebery.

MATERIÁLOVÁ REVOLÚCIA

Ako firma sa neustále snažíme zaistiť optimálny výkon obuvi. A na to potrebujeme z materiálov vyťažiť maximum. Radi svoje produkty vnímame ako „nemých sluhov“ športovca. Prirodzene zlepšujú jeho výkon a konkrétne v tomto prípade mu umožňujú každý centimeter tenisky využiť naplno, aby sa on mohol sústrediť výlučne na vykonávanú aktivitu. 

Preto sme vyvinuli STRUNG, prevratný proces tvorby textilu a práce s ním, ktorý nám umožňuje na základe dát od športovcov presne umiestniť každé jedno vlákno v požadovanom smere. Za pomoci softvéru môžeme zostaviť a otestovať rôzne štruktúry a z nich potom vybrať dizajn, ktorý odošleme do robota STRUNG. Ten z jednotlivých vláken upletie jednoliaty celok so strategicky rozmiestnenými funkčnými zónami a vlastnosťami. Po dvoch rokoch interného vývoja sme sa rozhodli celý proces urýchliť a odštartovať spoluprácu s dlhodobým dizajnovým partnerom, digitálnym štúdiom Kram/Weisshaar. Výsledkom je ľahký zvršok, ktorý zabezpečuje spevnenie, flexibilitu a priedušnosť presne tam, kde treba, a to všetko v rámci jedného kusa materiálu. 

DÔKAZ O REALIZOVATEĽNOSTI

FUTURECRAFT.STRUNG je úvodný prototyp, ktorý má demonštrovať možnosti procesu STRUNG, a v odvetví športovej obuvi predstavuje vôbec prvý model, ktorý výlučne na základe dát umožňuje konštrukciu prispôsobiť konkrétnemu typu bežca. Prvé tenisky STRUNG budú zamerané na ďalší typ bežca a ich predstavenie je naplánované na začiatok roka 2022. Spomínaný prototyp bol navrhnutý, aby priniesol nový pocit a zážitok z rýchleho behu na krátku vzdialenosť. Z radov bežcov adidas sme vybrali dvoch, ktorí sa špecializujú na túto kategóriu behu. Zaznamenali sme ich pohyb a počas celého vývoja nám poskytovali užitočnú spätnú väzbu.  

Zvršok STRUNG sa okolo chodidla ovinie ako ľahký bezšvový kokón a niet na ňom nadbytočného materiálu. Presný strih a spevnenie fixujú pätu pomocou silnejších červených vláken vzadu, v strednej časti a na špičke, čím zabraňujú jeho kĺzaniu. Zvyšok prednej časti chodidla je vďaka mäkším žltým vláknam flexibilnejší. V medzipodrážke sa nachádza naša doposiaľ najprevratnejšia technológia ADIDAS 4D s mriežkovou štruktúrou, ktorej nový tvar pomáha bežcom dopadajúcim na špičku. Dizajn päty je minimalistický, aby nezaťažoval, a gumená podrážka má špeciálny tvar zabezpečujúci lepšiu priľnavosť počas rýchlych behov. 

SHOT_3

BUDÚCNOSŤ PROCESU

STRUNG má potenciál zmeniť spôsob, akým športovci spolupracujú s dizajnérmi, inžiniermi a športovými vedcami. Jeho hlavným cieľom je stať sa multidisciplinárnou platformou, ktorá slúži rôznym športom. Na úvod sme sa zamerali na beh, no to je len začiatok. Najlepšie na tom je, že stále sme ešte len v počiatočných štádiách vývoja tejto technológie. Naše ďalšie kroky budú vychádzať z testovania prototypov, no v konečnom dôsledku bude najviac záležať na požiadavkách zákazníkov a športovcov. Čo budú chcieť najbližšie a ako sa menia ich potreby? 

Technológie dokážu úžasné veci, no na to, aby priniesli správne výsledky, je nevyhnutné zohľadniť správanie ľudí. Takýmto otvoreným prístupom sa proces STRUNG riadil doteraz a sme presvedčení, že práve on nám pomôže aj na ceste, ktorú máme ešte len pred sebou.

STRUNG vyvíja multidisciplinárny tím adidas: Andrea Nieto, Fionn Corcoran-Tadd a Matteo Padovani (dizajn), Benjamin Kleiman, Elise Hall a Thomas Feix (inžinierstvo), Clemens Dyckmans, James Tarrier a Nicholas Groeneweg (tvorba technológií), Ian Hennebery, Fano Razafindrakoto, Reuben Bligh, Korbinian Berner (vývoj obuvi), Tom Elvidge (športová veda), Grace Chang (materiály), Steve Brimble (správa inovácií), Miriam Eirich (prepočet nákladov), Christoph Walter (testovanie), Mario Pörner, Clemens Weisshaar a Reed Kram (Kram/Weisshaar).

SHOT_5

adidas / november 2020
Tags